cestysvetem@centrum.cz
+420 608 768 168

 Z portfolia přednášek vám rád nabízím tyto :

PODYJÍ, MŮJ RODNÝ KRAJ 

Dnes vás ve svém putování vezmu malebným, znojemským Podyjím. Půjdu podél řeky – spíše necestou, než cestou. Neboť tam, kde dříve cesta byla, je v důsledku přehrad a zboření všech mlýnů už jen voda, nebo divočina. Můj původní cíl byl dojít ze Znojma až do Vranova. Bohužel neměl jsem však v důsledku práce tolik volného času a z plánovaného týdne zbyly jen tři dny.

Kde to půjde, nebo kde to stojí za to, se vydám i cestou turistickou, neboť výhledy jsou pokladem Podyjí a chtěl bych vám je ukázat. Tento část naší země je opravdovou perlou a brzy zjistíte, že nemusíte přes půl světa, když toužíte zažívat dobrodružství a krásu. I zde se můžete napít z čisté řeky, kochat se nádhernými výhledy a zažít téměř ticho bez lidí, jen s přítomností bytostí fauny a flóry Národního parku. Ve svém povídání vás také seznámím s historií legendárních Devíti mlýnů a jejich posledních obyvatel. Opravdovou delikatesou bude i krátký filmový dokument z bývalé nejkrásnější říční plovárny na řece Dyji, která zanikla v důsledku postavení znojemské přehrady.

VĚNOVÁNO VŠEM, KTEŘÍ NĚKDY PŘIŠLI O SVŮJ DRAHÝ DOMOV.

14 17 Lišcí skála - NP Podyjí

Stitched Panorama

36. Přenádherná Vyhlídka nad Kozí stezkou - Jaromír Novák

8. Dlouhá řeka - současnost

 

„EXPEDICE SIBIŘ – 2019“

IMG_2201b

Z civilizace na 35 let starých vojenských Uazech /terénní auto/ k hranici Východních Sajan. Poté týden pěšky 80 km naprostou divočinou k přírodnímu zázraku – 328m vysokému vodopádu Kinzelyuk v Národním parku Tofalaria.
Návrat opět po svých 45 km neprostupnou Tajgou. Hlubokými lesy se staletými cedry a bažinami. To vše s 30kg batohem na zádech. Zpátky k lidem 200km divokou řekou Kizir v loďce s místními rybáři. Celkem dva týdny bez jakéhokoliv styku s okolním světem, pouze ve spojení s nádhernou a divokou přírodou Sibiře a za občasné návštěvy jejího vládce – medvěda. A to za stálé přítomnosti miliardy komárů a mušek. Poutavé vyprávění o první rusko-české expedici vedoucí tam, kam nevedou žádné cesty a člověk se odváží jen výjimečně. Byli jsme prvními Čechy, kteří dorazili do těchto divokých končin panenské přírody Sibiře. Bylo to nesmírně náročné, ale ještě vesmírněji krásné.

Kinzelyuk 0

IMG_2216

IMG_2468 bw hdr 1

 

UGANDA „CESTA NEJEN ZA GORILAMI“

P1030731

Společně s přítelem Jaroslavem Duškem a dalšími přáteli jsme navštívili nejkrásnější Národní parky Ugandy. Zatancovali si s malými Pygmeji na hranici se Rwandou. Užili si kempování v naprosté divočině mezi slony, nosorožci, lvy, hrochy a dalšími zvířaty. Nakonec jsme byli přijati i posvátnými horskými Gorilami, volně žijícími v divoké přírodě Národního parku Bwindi. Osobní setkání s těmito bytostmi v jejich přirozeném prostředí je naprosto unikátní zážitek. Nejenže gorily mají nesmírnou sílu a mávnutím ruky by z vás udělaly mastný flek, ale to že můžete být uprostřed celé rodiny, pouze pár metrů od nich, je vzrušující a nezapomenutelný zážitek do konce života. Na mě osobně si dokonce mládě i sáhlo!!! Ten klid a pokoj uprostřed gorilí rodiny, ta krása a štěstí být s nimi a radovat se, že jsou zde s námi a v bezpečí, to je opravdu nejvíc.

 P1030822

P1030872

 

RUSKÝ KAVKAZ „ZA TAJEMNÝMI DOLMENY“

Výprava otce a syna na Západní Kavkaz v Rusku. Návštěva posvátných a prastarých míst s tajemnými DOLMENY. Odkud se vzaly kamenné mnohatunové kamenné stavby starší než egyptské pyramidy? Kdo a za jakým účelem je postavil před 5-10tisíci lety? Lze naslouchat kamenným stavbám a jejím stěnám? Proč právě Rusko, země plná rozporů, rozdílných pohledů a ještě rozličnějších názorů, lišících se zrovna podle toho, jaká je doba? Obraz o tom, jak vypadá největší země světa a kdo v ní opravdu žije. Co nás spíše spojuje, než rozděluje.

C38

 

TURECKO – RÁJ CESTOVATELŮ

Turecko je skvělá země s nepřebernou nabídkou a úžasnou historií i současností. Poznal jsem další skvělou zemi a utvrdil se v už dávno potvrzeném. Na světě není zlých či nebezpečných národů a zemí. Jsou to vždy jen lidé, kteří žijí buď správně, nebo nesprávně. Buď boří, nebo tvoří. Žijí, nebo přežívají. V každém případě jsou Turci jedni z nejpohostinnějších, které znám. Kromě báječných lidí jsme poznali na vlastní kůži i zázraky tamní přírody. Spali jsme na úpatí sopky, prolezli tisíciletá skalní města, unikali psovlkům a naučili se vařit hroznový sirup Pekméz, který je teď lahůdkou mého vinného sklepa.

Skalní město

 

21dní OMÁNEM S DĚTMI

Cestovatelé se rekrutují většinou z dospělých, neboť cestování s dětmi je  považováno spíše za rodinnou dovolenou, či prázdninový výlet. To, že se cestování s dětmi po krásném sultanátu Omán s úplně odlišnou kulturou může změnit v jeden velký balík výjimečných zážitků pro všechny je však pravdou. Součástí přednášky budou i originální videa, na kterých se podílela dcera Julinka 11let a syn Kubík 9let. V Ománu jsme zažili setkání s mořskými Karetami, které na plážích snášely do svých hnízd svá vejce. Nakonec se jedno ráno mladé želvičky vylíhly i přímo před naším bivakem. Navštívili jsme nádherná skalní wádí, což jsou řeky a jeskyně se sladkou, průzračnou vodou. Byli jsme přijati Beduíny v poušti. Obešli jsme krásný pěší trek v kaňonu – Jabal Shams. Po cestě nás zastihla i písečná bouře, takže jsme zakempovali ve zřícenině domu. Téměř celé tři týdny byl naším domovem jen stan a nádherný výhled na prázdných pláží u moře.

 P1110021

 V ZEMI SANDOKANA – MALAJSIE

Zavedu vás společně se svojí rodinou do vysněné země našeho dětství. Znali jsme ji pouze z televize, z dobrodružství Malajského tygra Sandokana. Nejkrásnější spaní ve stromových domech 15m nad zemí v korunách džungle Cameron Highlands. Adrenalinová cesta končícím obdobím monzunu po moři na rajský ostrov Tengool Island, který je ráj pro šnorchlování. Šílený paradox Budhistického chrámu Cheen Swee. Canopy walk – cesta korunami stromů 30m nad zemí ve 130 milionu let starém Národním Parku Taman Negara. Nezapomenutelná návštěva domorodců Orange Asli, kde jsme stříleli do terče z foukaček, rozdělávali tradičním způsobem oheň a naslouchali s úctou a respektem jejich příběhům, způsobu života a zvykům.

P1110301

 PESTROBAREVNÝ  VIETNAM

Jaké to je, když rodinka vyrazí do tak pestré země jakou je Vietnam? Držte si klobouky, protože je to opravdový „mazec“. Přesun od jihu k severu a zpět, návštěva známých, ale i zapadlých míst. Tři na jedné motorce až do hor. Půl dne lůžkovým, patrovým autobusem s mrazivou klimatizací. Koupele v horkých pramenech uprostřed vesnice. Návštěva tradiční rodiny, trhů horských kmenů a čajových plantáží. Prostě země miliónů překvapení a motorek vás vítá.

 17

THAJSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ

Můj pravdivý příběh o tom, jak jsem se dostal do Thajského vězení jako návštěvník, který přijel za doživotně odsouzeným krajanem. Nakonec jsem se však stal sám vězněm a dosud jako první Čech se nakonec vrátil šťastný do vlasti. V nejtěžším thajském vězení Bang Kwang jsem navštívil tehdy na doživotí odsouzeného pašeráka drog, což byla neuvěřitelná zkušenost. Nicméně po mém putování do Malajsie jsem podcenil pravidla a zákony a nakonec byl souzen a odsouzen na pobyt ve vězení do doby deportace a vyhoštění. Jaké to je sedět v cele se stovkou odsouzených a nevědět co bude? Jak vypadá prostředí Thajského kriminálu? Jaké jsou příběhy vězněných cizinců? Thajsko nejsou jen krásné ostrovy, pláže a hotely. Ale také realita, kterou si vůbec neumíte představit. Z této výpravy nemám moc fotek a žádná videa, nicméně čtení deníku a jeho pasáží + korespondence z vězení stojí za to!

Picture_4kopie

ČESKÝ BANÁT – RUMUNSKO

Čtyři kamarádi dostali nápad zajet si do Rumunského Banátu na tradiční české posvícení. Kromě něj však projeli na kolech všechny „české“ vesnice. Natočili dojemné rozhovory s místními obyvateli ve staročeštině a poznali kraj, který osídlili naši krajané před více jak 150ti lety. Naprosto skvostným zážitkem bylo i pozvání na tradiční svatbu, spojenou s obřadem „dávání požehnání rodičů“. Za odměnu jsme pro místní vypálili ohňostroj, který dospělí i děti viděli poprvé v životě. Tato přednáška byla ohodnocena porotou jako vítěz festivalu Cesty v Prosiměřicích 2004, kde mi hlavní cenu předával legendární cestovatel a předseda poroty pan Miroslav Zikmund.

8 Svatba - tanec po vsi

ARMÉNIE – GRUZIE

Prastaré kláštery, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Ty jsou v Arménii navštěvovány všeobecně. Naše výprava však vystoupila na nejvyšší vrchol Arménie Aragat 4090 m.n.m.a vydala se i na gruzínský Kazbek 5201 m.n.m. Putovali jsme přes posvátné a krásné hory Svanety. Pro mne osobně však byly nejsilnější zážitky dva. Jeden prastarý, sahající až několik desítek tisíc let zpět – kamenný kruh Karahunj /arménské Stonehedge/. Zde jsem strávil nezapomenutelnou noc přímo v kruhu u oltáře. Další byla pak návštěva „družební gruzínské rodiny“, která u nás pobývala před 40ti lety, kdy jsem ještě býval chlapcem a návštěvy ze Sovětského svazu bývaly jaksi běžné. Pohovořit si s lidmi a zavzpomínat na stará přátelství našich rodičů bylo skvělé.

Karahunj - Arménské Stonehedge

 

 

Časové rozpětí cca 90min + prostor pro dotazy. Cestovatelskou přednášku prokládáme promítáním fotek a sestříhaných filmů a klipů + úryvky s deníků, písně a básně. Příjemné zpestření jsou v některých blocích i soutěže pro diváky. Poutavou formou povídáme hlavně o zajímavostech a osobních zážitcích, protože ty přesně vystihují každého cestovatele, jeho priority, pohled na věc a naladění se v cizí krajině.

Cena: Dohodou
Požadavky na organizátora: Kvalitní promítací technika a ozvučení